Üye Ol     Üye Girişi

Anasayfa » Haberler

09.12.2014

Öğretmenlere erken emeklilik hakkı geliyor!

Öğretmenlere de yıpranma payı geliyor. 4 yıl çalışan öğretmen 5 yıl çalışmış görülecek. 20 yıl sonra 5 yaş erken emekli olabilecek.

RADİKAL-Yıpranma payı alarak emekliliğini öne çekecek meslekler arasına öğretmenlik de katılıyor. Daha önce sağlıkçılara tanınan yıpranma payı imkanı öğretmenlere de tanınacak. Milli eğitim Bakanlığı'nca (MEB) düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası'nda öğretmenlere her dört yılda bir yıpranma payı verilmesi önerisi benimsendi. Buna ilaveten öğretmenlerin ek göstergesinin 3600 olması da karara bağlandı. Bu sayede öğretmenlerin özellikle emekli olduktan sonra maaş ve ikramiyeleri artacak. Yıpranma payı sayesinde 20 yıl görev yapan bir öğretmen 5 yıl kazanmış olacak. Böylece 5 yıl daha erken emekli olma imkanına kavuşacak. Aynı hak sağlıkçılara da tanınarak onlara da erken emekliliğin yolu açılmıştı.

Antalya ’daki 19’uncu Milli Eğitim Şûrası’nda ‘Öğretmen Niteliğinin Artırılması’ konu başlığı altındaki komisyon çalışmasında rotasyonun (zorunlu yer değiştirme) kaldırılması, öğretmenlere yıpranma payı getirilmesi, yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin ek ders ücretinin artırılması, nöbetin ücretlendirilmesi ve mülakat uygulamasının kaldırılması gibi kararlara imza atıldı. ‘

'ROTASYONUN KATKISI OLMAZ' Çalışmalara katılan Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, üç gün boyunca gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde alınan kararlara ilişkin bilgi verdi. Kamuoyunda çok tartışılan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulanan rotasyon kavramının ele alındığını belirten Demir, rotasyonun eğitim sistemine bir katkısı olmayacağının düşünüldüğü ve uygulanmaması kararı alındığını söyledi.

4 YILA 1 YIL YIPRANMA Çalışan öğretmenle, emekli öğretmen arasında ciddi ücret farkı olduğuna değinen Veli Demir, “Ek gösterge sorunu vardı. Ek göstergenin 3600’e çıkartılması önerildi” dedi. Daha önce bazı iş kollarında (sağlıkçı gibi) 4 yıla 1 yıl yıpranma payı verildiğini hatırlatan Demir, “Bu, öğretmenlere de uygulansın denildi. Dolayısıyla 4 yıl çalışan öğretmen 5 yıl çalışmış kabul edilecek. 4 yıla 1 yıl yıpranma payı (erken emeklilik hakkı) verilecek” dedi.

Radikal

 Yorumlar      Yorum Yaz
  •  
  • Henüz yorum eklenmemiş. Bu oyuna yorum yapan ilk siz olun.

HABERLER

Tüm Haberler

Çok İzlenen Videolar


 Tüm videolar

Telif Hakkı © 2006 - 2016

DOSYA İNDİR

Ders Sunuları

Ders Notları

Tüm Dosyalar

Dosya Yükle

EĞİTİM KAYNAKLARI

Öğretmenlik Mesleği

Belirli Gün ve Haftalar

Ölçme Değerlendirme

Sosyal Kulüpler

BİLGİ KÖŞESİ

Atatürk Köşesi

Atasözleri

Bilmeceler

İcatlar ve Keşifler

BAŞLIKLAR

Videolar

Oyun Köşesi

Özel Ders İlanları

İlan Ver

SİTE İŞLEMLERİ

Hakkımızda

Yeni Üyelik

Üye Girişi

İletişim

Sitede paylaşılan dosyaların hukuki sorumlulukları, dosyaları yükleyen kullanıcılara aittir.