Üye Ol     Üye Girişi

Anasayfa » Haberler

24.10.2014

8 yılını dolduran öğretmen rotasyona girecek

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı’nı yayımladı. Aynı kurumda 8 yılını dolduran tüm öğretmenler rotasyona uğrayacak.

Rotasyondan etkilenecek öğretmen sayısı belli değil. Ancak eğitimciler ilk aşamada okullarından ayrılmak zorunda kalacak öğretmen sayısının 100 bin ile 200 bin arasında değişeceğini tahmin ediyor.

Eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşü için yayımlanan taslak metinde rotasyon “Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi” başlığı altında 35. maddede yapılıyor. Buna göre de “Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir”. Yani aynı kurumda 8 yılını dolduran tüm öğretmenler başka bir kuruma zorunlu olarak gönderilecek.

Rotasyon ders yılının son bulduğu tarihten itibaren en fazla 2 ay içinde gerçekleşecek. Yani önümüzdeki haziran ayında yüz binlerce öğretmen 8 yıldır çalıştıkları okullarından bir başka okula gönderilecek.

Öğretmenler rotasyon için 25 eğitim kurumunu tercih edebilecekler. Kurumlar arasındaki bu göndermelerde ise öğretmenlerin hizmet puanları esas alınacak. Eğer bir öğretmen seçtiği 25 okuldan herhangi birine atanamazsa nerede görev yapacağına bakanlık karar verecek ve bu öğretmeni de tercih yapmayanları da öğretmen ihtiyacı olan bir kuruma atayacak.

Eğer bir kurumda norm kadro açığı yoksa öğretmenin ataması bir yıl ertelenebilecek.

8 yılın hesaplanmasında ise öğretmenin müdür olarak görev yaptığı süre dikkate alınmayacak. Ancak raporlu ya da izinli olduğu süreler “öğretmenlik yapmış” gibi hesaplanacak. Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen süreler de bu hesapta dikkate alınacak. Tek ayrıcalık ilkokul sınıf öğretmenleri için geçerli olacak. Eğer 2. sınıfı okutan bir öğretmen 8. yılını doldurduysa aynı öğrencileri okutmayı taahhüt ederse bu öğrenciler 4. sınıfı bitirene kadar aynı okulda görev yapabilecek.

Eğitim-İş Genel Merkezi Özlük Hukuk Komisyonu üyesi ve eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer rotasyonu “sürgün” olarak değerlendirerek şöyle yorumluyor: “Bakanlık önce müdürleri okullarından sürdü ve kendi adamlarını yerleştirdi. Şimdi de bu müdürlere rahatlık olsun ve uygulamalarına itiraz edecek deneyimli öğretmen okullarda kalmasın diye rotasyon kararı aldı.

Rotasyon şimdilik il içini kapsıyor. Ancak unutmayalım ki, torba yasada hem il hem de il dışı için rotasyon kararı geçti. Bu durumda önümüzdeki günlerde öğretmenlerin il dışına da gönderilebileceği bir başka düzenleme daha gündeme gelebilir.

Haberturk

 Yorumlar      Yorum Yaz
  •  
  • Henüz yorum eklenmemiş. Bu oyuna yorum yapan ilk siz olun.

HABERLER

Tüm Haberler

Çok İzlenen Videolar


 Tüm videolar

Telif Hakkı © 2006 - 2016

DOSYA İNDİR

Ders Sunuları

Ders Notları

Tüm Dosyalar

Dosya Yükle

EĞİTİM KAYNAKLARI

Öğretmenlik Mesleği

Belirli Gün ve Haftalar

Ölçme Değerlendirme

Sosyal Kulüpler

BİLGİ KÖŞESİ

Atatürk Köşesi

Atasözleri

Bilmeceler

İcatlar ve Keşifler

BAŞLIKLAR

Videolar

Oyun Köşesi

Özel Ders İlanları

İlan Ver

SİTE İŞLEMLERİ

Hakkımızda

Yeni Üyelik

Üye Girişi

İletişim

Sitede paylaşılan dosyaların hukuki sorumlulukları, dosyaları yükleyen kullanıcılara aittir.